Rakkauden joulu 28.11. klo 16 Joroisten kirkossa

Nainen ja mies juhla-asuissa

Konsertin solisteina loistavat sopraano Mari Palo ja baritoni Aarne Pelkonen. Pianistina toimii Jukka Nykänen.

Konsertin ohjelmassa kuullaan rakastettuja suomalaisia ja kansainvälisiä joululauluja, jotka johdattavat kuulijan keskelle joulun lämpöä. Rakkauden joulu -konsertti antaa hetken pysähtyä, kuunnella ja rakastaa.

Mari Palo on yksi kysytyimmistä suomalaisista sopraanoista sekä kotimaisilla estradeilla että kansainvälisillä lavoilla. Monipuolisena taiteilijana Palo on valloittanut säteilevällä läsnäolollaan yleisöjä yli genrerajojen klassisesta lied- ja oopperaohjelmistosta kevyempään musiikkiin.

Baritoni Aarne Pelkonen on ikäpolvensa suosituimpia ooppera- ja konserttilaulajia Suomessa. Pelkonen on monipuolinen taiteilija, jonka taipuisaa instrumenttia on kuultu hyvin monenlaisen ohjelmiston parissa barokista moderniin ja oopperasta kamarimusiikkiin. Aarne Pelkosen ääntä on luonnehdittu lämpimäksi, valoisaksi ja vivahteikkaaksi.

Jukka Nykänen on erittäin monipuolinen pianisti, säveltäjä ja sovittaja. Nykäsen tuotannosta löytyy runsaasti pianosovituksia, kaksi soololevyä sekä useita musikaaleja. Viime vuosina hän on tullut yleisölle tutuksi TV:stä RSO:n konserttien teosesittelijänä.

Konserttipaikkana toimii 1700-luvulla rakennettu Joroisten kirkko, jonka mittava peruskorjaus valmistui elokuussa 2026. Voit siis konserttikäynnilläsi tutustua uudistettuun kirkkoon.

×
×

Etsi sivustolta